השקעות! הבסיס שצריך לדעת

25/01/2021

כולם סביבך מדברים על השקעות? תמיד רצית להבין קצת יותר בעולם הזה ולא ידעת מאיזה מושג להתחיל? כתבנו לך על הבסיס של עולם ההשקעות, קליל וברור.

כסף לא צומח על העצים הוא אחד המשפטים שהורים, גננות ומורים הכי אוהבים לומר. כולנו גדלנו עליו והוא באמת דרך מצוינת להדגים שכסף הוא לא משהו שמקבלים סתם ככה ולכן צריך לשמור על הדברים שקונים איתו ולחשוב פעמיים על מה ואיך מוציאים אותו. אבל היי, העניין הוא כזה. כסף לא צומח על העצים אבל הוא כן יכול לצמוח אם משקיעים אותו. כמובן, אי אפשר להבטיח רווח והאפשרות להפסד תמיד קיימת בהשקעות (בתקופת הקורונה ראינו הרבה תנודתיות: עליות לצד ירידות) אבל בדיוק בגלל זה מדברים בעולמות האלה במובנים של סיכוי. הנה, ההסבר מגיע.

 

הסיכוי להרוויח והסיכוי להפסיד

יש שני דברים בסיסיים שכדאי לדעת בנושא הזה של רווח והפסד. קודם כל, תשואה קשורה לסיכון: תאורטית, ככל שאנחנו נוטלים על עצמנו סיכון גדול יותר כך הסיכוי לתשואה גדל. דבר שני, הסיכוי להפסיד את כ-ל סכום הכסף שאנחנו משקיעים הוא יחסית קטן. למה? כי אם השקענו במניה של חברה מסוימת, אנחנו נפסיד את הסכום כולו אך ורק אם החברה תקרוס לחלוטין. וזה, כידוע, לא קורה כל יום. מה שכן יכול לקרות כל יום הוא עליות וירידות, בין אם גדולות ומורגשות ובין אם קטנות וזניחות. בכל מקרה, אחרי ההקדמה המעניינת הזו (מה, לא?) ובגלל שהרבה אנשים חוששים מהעולם הזה בין היתר בגלל חוסר ידע וחשש מהמושגים, הרחבנו לך קצת על הבסיס של השקעות בשוק ההון וגם הוספנו הדגמות מ-Pepper Invest. יאללה? יאללה.  

 

נחזור רגע להתחלה: מה זה, בעצם, השקעה?

נתחיל ממשהו שאולי יפתיע אותך: כבר היום הכסף שלך כנראה מושקע בשוק ההון. איך? מספיק שיש לך קרן פנסיה, קופת גמל או קרן השתלמות. כי הכספים שאנחנו מפקידים למקומות האלה מושקעים, לפי המסלול שבחרנו, בבורסה. או יותר נכון, בכל מיני סוגים של ניירות ערך שנסחרים בבורסה. ב-Pepper Invest, אם לא ידעת, אפשר להשקיע ב-2 סוגים של ניירות כאלה, מניות וקרנות סל, החל מ-50 ש”ח בלבד. אנחנו ממש גאים באפשרות הזו שקיימת רק ב-Pepper Invest וכך מציעה ללקוחות Pepper את היכולת להתנסות עם העולם הזה, בקטן. בקצב ובהיקף שמתאים לכל אחד. 

 

רגע רגע, מה ההבדל בין מניות לקרנות סל? 

שאלה יפה עם תשובה פשוטה. קרנות סל הן בעצם אוסף של כל מיני מניות לפי קטגוריה מסויימת. למשל, יש קרנות סל על בסיס סקטור (מלכדות מניות מקטגוריית הפיננסים, רפואה, תעשייה ועוד) ויש קרנות סל שעוקבות אחרי מדד שלם. עוד הבדל שחשוב להבין על ההשקעה בקרנות סל לעומת השקעה במניות בודדות הוא שקרן סל, מעצם זה שהיא כוללת הרבה מניות, מאפשרת לפזר את הסיכון. או במילים פשוטות: לא לשים את כל הביצים באותו סל. 

 

ואיך יודעים במה להשקיע?

או, אז כדי לעזור עם ההחלטה, ב-Pepper Invest יש קטלוג שמרכז את ניירות הערך שאפשר להשקיע בהם דרך האפליקציה. הוא מחולק לאזור של מניות ואזור של קרנות סל, ובכל אזור כזה יש חלוקה לפי קטגוריות, מי שהכי עלו או ירדו, ממוצע המלצות אנליסטים, הכי נסחרות ועוד. חוץ מזה, לכל מניה או קרן סל יש עמוד משלה, שם מחכה עוד מידע שיכול לעזור עם החלטת ההשקעה. למשל, 4 דברים שחייבים לדעת על החברה, עדכונים חדשותיים, ביצועים לאורך זמן ועוד. אגב, ממש אפשר לראות כמה כסף היה לך היום אם היית עושה השקעה במניה או קרן הסל הזו לפני X זמן, פשוט עומדים על הגרף (הלא-באמת-מפחיד) ומזיזים את הנקודה. ואם עדיין קשה להחליט, ב-Pepper Invest אפשר לעשות לייק למניה או קרן סל ולעקוב אחריהן מקרוב, דרך המועדפים, או פשוט להשוות בין 3 מניות או קרנות סל – ולראות את ההבדלים לפי הקריטריונים השונים. 

 

לסיכום, עולם ההשקעות הוא באמת מרתק. יש לנו עוד המון מה לכתוב עליו וכל מיני מחקרים לספר לך עליהם, וזאת רק ההתחלה! אבל היי, בינתיים, אם יש דברים שהיית רוצה לדעת עוד על השקעות או על Pepper Invest, אפשר לכתוב לנו בצ’ט ונשמח להכין גם מהם כתבה! והכי פשוט? להיכנס לאפליקציה של  Pepper Invest ולבדוק.

*בכפוף לתקנון Pepper Invest ותעריפון העמלות. הכתוב אינו מהווה הצעה ו/או ייעוץ לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות כלשהן. השקעה במניות עלולה להיות כרוכה בסיכון גבוה ונתונה לשינויים ולתנודות במחירים עקב השפעת גורמים רבים ושונים. ההשקעה מגיל 18 ומעלה.

כתבות דומות

הירשמו לניוזלטר ותישארו מעודכנים