18 יוני, 2017  •  5 דק' קריאה

לעשות אהבה עם Cassandra

לעשות אהבה עם Cassandra

למי שקרא את הכותרת ושאל את עצמו – אני במקום הנכון? אז כן. לא התבלבלתם. אתם ב PEPPER. הסטארט-אפ בנק הראשון בארץ.
השורות הבאות יוקדשו לקרוא אתכם לסדר. לשנות תפיסה. תפיסה מקובלת בדבר מילה אחת שמפחידה רבים. גם טובי הממר”מניקים ובוגרי 8200 בורחים ממנה כמו מאש. הם רק שומעים שהיא מאיימת להתקרב אליהם, לקרוא להם לדיון, להנחיל בהם חוקים וסדרי עבודה – והם נסים על נפשם עם דופק 200 – רק שלא תתפוס אותם.
אני מדבר על האחת והיחידה – גברת אופרציה. אני באופן אישי – מאז ומתמיד – מאוהב באופרציה, בעיקר בהנחלת אופרציה מאפס, בארגונים מהירים, מטורפים, עם מתכנתים ואנשי IT פסיכיים שכל אחד גאון יותר מהשני. אופרציה טובה – תוכל להכיל את כולם, לקבל את כולם, גם את השונה והפחות פופולארי. ע”י הגדרת חוקים ונהלים נכונים – היא תגרום לכולם לנגן היטב יחד.
המפתח לנהל אופרציה בצורה חדה היא מיפוי תהליכים ורתימת אנשים. בסדר ההפוך כמובן. בבנקאות דיגיטאלית, כמות הממשקים היא אין סופית. פעולה שמבצעים בקוד של CLASS חיצוני – יכולה להשפיע על פונקציה שתשפיע על שדה ב DB שינעל TRIGGER שלא יקפוץ ואז יכניס ל TIMEOUT פקודת צד שרת שתיכנס ל EXCEPTION, ותגרור ללולאה אין סופית שתשבית שירות מרכזי. אוי ואבוי..
ב-PEPPER שלנו, האתגרים האופרטיביים מורכבים ומאתגרים במיוחד. פיתוח ה FE מתנהל בקבוצה אחת, כאשר הליבה, המנוע והחוקיות הבנקאית – בקבוצה נוספת. מנהלים שונים, טכנולוגיות שונות, שצריך לחבר ביניהן. ובנוסף אינספור ממשקים כגון כספומטים, עמדות מידע וכרטיסי אשראי. |
אנחנו הבנק הכי זמין בארץ ולכן יחידת השירות שלנו נותנת מענה בצאט, וידאו וכמובן בטלפון 24/6. היא נעזרת בתומכים שונים ובשעות שונות. בשל כל אלו ועוד, אופרציה נכונה היא מפתח קריטי להצלחתנו.
אופרציה נכונה לא רק תגדיר מה לעשות כשכבר יש אירוע, אלא תדע לתפוס בזמן ולמנוע אירועים עתידיים. אופרציה נכונה מאוד תדע ליצור נהלים של עשה \ אל תעשה בכל נק’ זמן במהלך הגרסה. אופרציה מעולה תבנה בקרות שקטות שימנעו טעויות ותקפיץ ALERTS לשכבות התמיכה, ואופרציה יוצאת מגדר הרגיל תבנה מנגנונים נושמים ואוטומטיים עם בינה מלאכותית ומערכות שו”ב שידעו לגדול ולהחכים מעצמן.
אבל מעל הכל – אופרציה בעייני היא ערימה של רומנטיקה. כי אי אפשר לעשות שום דבר ממה שכתבתי מעלה – בלי לרתום את אותם גאונים שהרבה פעמים מתחברים למקלדת יותר מאשר לבני אנוש. האתגר של לעבוד קשה מאוד ולשמור על הנאה מהדרך, גם כשיש חוקים “אפורים” ונהלים מעצבנים אותם קובעים מנהלי האופרציה, כולו מושתת על אהבה ואמון בעייני.
הייתי יכול לכתוב עוד הרבה אבל יש לי דייט עם Cassandra. (למי שלא מכיר – Cassandra הוא בסיס נתונים מבוזר מסוג NoSQL).
אלון לוי
VP Operations

שתף
    VP Operations