20 אוגוסט, 2018  •  2 דק' קריאה

50/20/30 – השיטה שתשמור על התקציב שלכם במידות הנכונות

50/20/30 – השיטה שתשמור על התקציב שלכם במידות הנכונות

זה אולי נראה כמו היקף כתפיים-מתניים, אבל זה לא. זה כלל די מפורסם שעוזר לנהל תקציב משפחתי ולא לחרוג ממנו, אז צלמו מסך ותתחילו ליישם.

לפי מחקר של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, מסתבר ש-40% מאיתנו מגדילים את הגירעון המשפחתי בממוצע ב-2000 ש״ח כל חודש. כלומר, גובה ההוצאות של משפחות בישראל גדל בכל חודש בממוצע ב-2000 ש״ח מעבר לגובה ההכנסות.

עכשיו תראו, אם אתם לא חלק מהסטטיסטיקה הזו – זה אחלה. אבל כדי שלא תהפכו להיות חלק ממנה, יש שיטה די מוצלחת שעוזרת להגדיר תקציב משפחתי, וגם לא לחרוג ממנו. וכדי ליישם אותה אתם ממש לא צריכים להיות מומחים פיננסי. אפילו לא להתעסק עם טבלאות ומסמכים.

איך מחלקים את הפאי?

השאלה איך לחלק את עוגת התקציב היא שאלה קשה, כי יש מיליון אפשרויות. חבר שלכם מוציא בחודש 1700 ש״ח על שכירות, וחברה שלכם מוציאה 3200 על משכנתה. אתם קונים אוכל ב-800, והשכנים מלמטה ב-1300. טוב, הבנתם את הקטע. כלכלני משפחה רבים מנסים לפצח את השאלה הזו, והאתגר גדול בעיקר כי לכל משפחה יש את התנאים הספציפיים שלה.

חוק ה – 50/20/30

זה הזמן להכיר כלכלנית אחת שפיצחה את העניין, והשיטה שלה הפכה להיות מאוד פופולרית בארה״ב. לכלכלנית הזו קוראים אליזבת וורן, ולשיטה שלה קוראים ״חוק ה-50/20/30״. וורן, שבנתה את הכלל יחד עם בתה, מציעה לכם לחלק את עוגת הכסף החודשית שלכם ל-3 חלקים:

  1. צרכים הכרחיים
  2. בניית עתיד כלכלי
  3. חשקים

החלק של הצרכים מקבל את החתיכה הגדולה ביותר מהעוגה, וזוכה ל-50%. מה תמצאו בו? הוצאות על מזון, דיור, רכב, מסגרות חינוך, פלאפון, בריאות, החזר הלוואות + כל הוצאה שהיא הכרחית, באמת הכרחית, עבורכם. החלק של העתיד הכלכלי מקבל לפי השיטה חתיכה של 20% מהעוגה. בקטגוריה הזו נכללות השקעות והחסכונות. אחרון חביב ולא מקופח, הוא החלק של החשקים (או הפינוקים, you name it). לחשקים מוקדשים 30% מהתקציב החודשי. תשמעו, זה לא מעט כסף לנופשים, חופשות, שופינג, בידור, תחביבים וכו׳.

איך תממשו את החוק?

השלב הראשון הוא להבין מהו הסכום הפחות או יותר קבוע של הכנסת הנטו החודשית שלכם. השלב הבא, הוא להכיר את ההוצאות החודשיות שלכם. את כולן! בשביל זה, אתם צריכים לעבור על דפי העו״שׁ האחרונים שלכם, אבל איזה מזל שיש לכם חשבון Pepper! זה אומר שאין לכם דפי עו״ש, ושמישהו כבר עושה עבורכם את הפילוח הזה.

אז אחרי שתחקרו את הסיכומים האחרונים ש-Pepper עשה לכם כאן ב-feed, וודאו שההוצאות שלכם על צרכים לא עולות על 50% מהכנסת הנטו. כן עולות? זה הזמן להיכנס יותר לעומק, ממש לפירוט שלהן, ולהחליט מה אתה מקצצים. אחר כך, תקבעו ש-20% מההכנסה הנותרת מוקדשים להשקעה. איזו השקעה? זה כבר בחירה שלכם. ובסוף, עם ה-30% הנותרים, פשוט תהנו – ותשאירו את האשמה מאחור.

לסיכום, השיטה של וורן היא דרך פנטסטית כדי להתאים בין סגנון החיים שלכם, לתקציב שלכם. יאללה, תנסו ודברו איתנו עוד שנה.

שתף
    Mobile Developer