למה צריך לשים לב כשלוקחים הלוואה?

25/01/2021

הלוואה היא כלי פיננסי מצוין שמאפשר להתפתח, אבל חייבים להבין אותו ולדעת להשתמש בו נכון. אם לקחת בעבר הלוואה או שיש לך אחת על הפרק, הנה כמה דברים שחשוב לשים לב אליהם

אז מתי בכלל כדאי לקחת הלוואה? בגדול, לא כדי לאפשר את התשלומים השוטפים שלך כמו שכ״ד, חשבונות וצ׳קים לחתונות. אלו הן הוצאות שגרתיות שההכנסה הקבועה שלך צריכה לכסות, ואם היא לא מכסה – כדאי לך לצמצם הוצאות אחרות או לנסות ולהגדיל הכנסות. אז שוב, מתי כן כדאי לקחת הלוואה? כשיש לך הוצאה גדולה שהיא איננה חלק ממערך ההוצאות השוטפות שלך: רכב, חתונה, טיסה וכו׳. עכשיו, אפשר לעבוד לדברים שצריך לבדוק לפני ותוך כדי:

 

הטבות. כן, מה ששמעת

ישנן קבוצות מסוימות שזכאיות להטבות מבחינת ריבית: סטודנטים, עובדי מדינה, מורים ועוד. תזכורת: הריבית היא חלק בלתי נפרד מהכסף שתחזיר על ההלוואה שלקחת. ככל שסכום ההלוואה גדול יותר וככל שהתשלומים מתפרסים על זמן ארוך יותר, כך צפויה הריבית להיות גדולה גם היא. לכן, אם יש הזדמנות לקבל תנאים מקלים על תשלומי הריבית – חייבים לאמץ אותה! אגב, אם אתם סטודנטים זה הזמן לדעת של-Pepper יש שיתוף פעולה עם קרן שכ״ל שיבטיח לכם הלוואות עם מינימום ריבית. 

 

על מה עוד משלמים?

באופן כללי, כשלוקחים הלוואה מתחייבים להחזיר את הקרן (הסכום שלווים) + הריבית. אבל, חשוב מאוד לשים לב לעלויות נוספות שיכולות להיות חלק מהדיל של הלוואה שלכם. למשל: עמלה על פירעון מוקדם (אם נפל עליך כסף שמאפשר לך לסגור את ההלוואה מוקדם משחשבת, הפירעון המוקדם הזה גם הוא יכול לעלות) או עמלה על פתיחת תיק הלוואה (כסף שגובים ממך על עצם פתיחת ההלוואה). אגב, אם תהית, ב-Pepper אין תשלום לא על זה ולא על זה! אז אם נפלה בחיקך ההזדמנות לפרוע את ההלוואה מוקדם יותר – לא להסס! זה צעד שיחסוך ממך כסף. 

 

להיות עם יד על הדופק 

אחד הדברים הכי חשובים הוא להיות במעקב על ההלוואה לאורך זמן: כמה שילמת, על מה שילמת וכמה עוד נותר לשלם. מרכיב עיקרי בתהליך הזה נקרא יכולת החזר, ובמילים אחרות: לוודא בכל חודש שיש מספיק כסף נזיל בחשבון העו״שׁ שיוכל לכסות על תשלום ההלוואה. אם אין את הכסף בעו״שׁ, הסכום שאותו לא יהיה אפשר לשלם ייחשב מבחינת הבנק כשהלוואה בפיגור, ויש לזה השלכות שהן בדר״כ הרבה מאוד ריבית ולפעמים גם השבתת החשבון. כדי להימנע ממצב כזה, באפליקציה של Pepper אפשר לעקוב בדיוק אחר יתרת העו״ש המעודכנת, לשנות במידת הצורך את התאריך בו יורד התשלום של ההלוואה וכמובן לראות בכל רגע נתון כמה כסף כבר החזרת ובעוד כמה זמן ההלוואה תסתיים סופית!

 

לסיכום, לא צריך לפחד מהלוואות כל עוד יודעים איך לנהל נכון את תהליך ההחזרה שלהן – וכל עוד הסיבות מוצדקות. בעניין ההחזר, אגב, כדאי לדעת שב-Pepper שיטת ההחזר היא קרן-שווה, שיטה שמקטינה את החלק היחסי שמשלמים על הריבית לאורך זמן, ועל זה נאמר – יופי היי.

כתבות דומות

הירשמו לניוזלטר ותישארו מעודכנים